Абсолют Ком публикует статью
4
Рубрика: Аналитика
Анонс:
Львівська мерія підготувала «холодний душ» для забудовників.

Житло у Львові стане не по кишені навіть заробітчанам.

Ринок житлового будівництва у Львові розвивається досить жваво. За даними статистики, упродовж січня-березня 2016р. у місті прийнято в експлуатацію 68 нових житлових будинків загальною площею 112,1 тис. кв м, що становить майже половину (48%) від загальнообласного обсягу. Порівняно з січнем-березнем 2015р. обсяги зданого в експлуатацію житла у Львові зросли на 29,7%. Відповідно місто отримує суттєві надходження до бюджету, а громадяни – омріяні квадратні метри.

Разом із тим Львівська мерія підготувала «холодний душ» для забудовників. Проектом Ухвали «Про затвердження Порядку продажу земельних ділянок комунальної власності та нарахування з орендної плати за землю у м. Львові» пропонується збільшити орендну плату за земельні ділянки, надані в оренду для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків, у чотири рази – з 3% до 12% від її нормативної грошової оцінки, а функціональне призначення визначати як землі комерції. Це означає, що ставка орендної плати множитиметься на коефіцієнт 2,5.

Задекларована мета – будь-якою ціною збільшити надходження до бюджету. За оцінками експертів та депутатів, такі наміри чиновників Львова можуть спричинити протилежний ефект – своїми діями мерія спровокує суттєве зростання вартості житла для покупців, сповільняться темпи його будівництва та продажу, зменшиться інвестиційна привабливість міста. Як наслідок міський бюджет недоотримає надходжень. За даними фахівців, апетити Львівської мерії безпрецедентні – такого високого розміру орендної плати за землю для забудовників немає в інших містах України, навіть у столиці.
Спосіб наповнення бюджету, чи навпаки?

Проект ухвали винесено на сесію Львівської міськради 14 липня. Як запевняє в.о. директора департаменту містобудування Львівської міськради Сергій Коровайник, досі триває обговорення згаданої ініціативи, остаточного рішення щодо відсотка орендної плати ще не прийнято. «Місто шукає різні шляхи наповнення міського бюджету від орендної плати. Одним із шляхів є підняти орендну плату до певного рівня для забудовників, які здійснюють багатоповерхове житлове будівництво, – зазначає С.Коровайник. – Ми у межах закону опрацювали, наскільки ми можемо підняти цю орендну плату. Але скільки це буде і чи це буде трактуватися як землі комерції – це питання у процесі обговорення. Остаточно це буде вирішуватися на сесії». На його думку, нинішній варіант проекту ухвали, швидше за все, буде змінений.

Порівнювати апетити чиновників Львова з іншими містами чиновник вважає недоцільним. «Порівнювати не завжди правильно, – каже він. – Львів має певну проблему з територіями порівняно з кількістю людей, які тут проживають. Ми маємо йти своїм шляхом і шукати варіанти, які будуть вигідні саме для Львова».
Думка депутатів

Разом із тим, згадані пропозиції чиновників мають неоднозначні відгуки серед депутатів. Важливо: проект ухвали не підтримала земельна комісія Львівської міськради.

«Комісія не підтримала збільшення орендної плати у таких об’ємах. Це досить різке підвищення, процес мав би бути плавнішим, – пояснює голова комісії з питань землекористування Юрій Моравецький та додає: «Комісія запропонувала залишити розмір сплати орендної плати на нинішньому рівні, або якщо говорити про підняття – то не таке різке».

Згодом департамент представив депутатам земельної комісії диференційовану (залежно від місця розташування ділянки) орендну плату для забудовників у Львові, яка буде винесена на розгляд сесії 14 липня. Комісія ознайомилася з пропозиціями і взяла їх до уваги.

«Архітектурна» комісія Львівської міськради теж розглядала проект ухвали щодо «шокового» збільшення оренди землі для забудовників. Із семи членів комісії «за» проголосували чотири.

Сам же голова Комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища Ігор Телішевський повідомив – він проти прийняття такої ухвали.

«Я вважаю, таким чином ми просто вб’ємо ринок містобудування, знищимо конкуренцію, – переконаний І.Телішевський. – Адже орендувати земельну ділянку зможуть лише ті забудовники, які мають великі гроші та великі об’єми робіт. Маленькі компанії не зможуть. При оренді у 12% земельна ділянка буде як куплена. Якщо будівництво триватиме п’ять років, забудовники будуть змушені удвічі переплатити вартість земельної ділянки. Звичайно, усе це ляже у розрахунок квадратних метрів. Зросте вартість квартир».

Окрім того, зауважує депутат, слід зважати на бюрократичну тяганину, коли забудовники місяцями оббивають пороги мерії, аби погодити усі документи. «Львівська міськрада має взяти відповідальність на себе, максимально допомогти забудовникам оформити документи. Коли забудовник ходить півроку-рік з документами і в за цей час повинен платити мільйони оренди за земельну ділянку – це неправильно», – наголошує голова комісії.
Експерт: «До бюджету надійде менше»

За необдумані рішення, коли чиновники намагаються збільшити надходження до бюджету як тільки можна, прийде своя розплата – переконаний голова Асоціації роботодавців Львівщини Зеновій Бермес. Збільшення плати за землю призведе до зростання вартості житла.

«За все заплатять ті, хто захоче у Львові жити. Львів’янам, які свої «кровні» збирають на те, щоб придбати житло, воно обійдеться у чималу копієчку. Це призведе до зростання вартості нерухомості. Впаде попит на житло і замість того, щоб отримати більше до бюджету, влада отримає менше, тому що вона звузить купівельну спроможність громадян, які нині мріють про житло, – пояснює З.Бермес та зазначає: «Дуже важливо робити все, щоби собівартість квадратного метра зменшувалася, а не зростала».

З.Бермес нагадує, що нормативна грошова оцінка вже зробила землю у Львові дуже дорогою. «На це є свої наслідки. Дедалі менше охочих займатися бізнесом у Львові. Підприємці йдуть в іншу місцевість, де земля дешевша. Це небезпечні забави, які замість того, щоб збільшувати надходження до бюджету, призведуть до того, що надходження зменшаться, – додає З.Бермес. – Може скластися ситуація, що будівельники, які мають намір будувати у Львові, почнуть будувати у навколишніх селах чи в районних центрах. Вони вимушені будуть піти».

Представники найбільших львівських забудовників також зазначають, що у разі прийняття запропонованої ухвали, влада створить умови, коли вони будуть змушені піти геть зі Львова. Ті ж, що залишаться, суттєво піднімуть вартість збудованих квадратних метрів. Житло у Львові стане не по кишені навіть заробітчанам, які роками трудяться на чужині задля омріяних квадратних метрів.

Наталія Шутка,
IA ZIK

Улучшить сайт Соцсети